Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Malá Petra

Malá Petra, hrad Krak de Montreal a také přírodní rezervace Wadi Dana to je náš program na další den.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Snídaně ve Wadi Musa byla příjemným překvapením.

Pan bratr servíroval velké množství jordánských okořeněných specialit i “klasických” jídel (marmeláda, máslo, vejce,…), k tomu výborný čaj či káva, samozřejmě voda a ke všemu výhled z horního patra domu.

Jenom naše pečivo (či chleba) nám chybělo, ale ty v Jordánsku nevedou.

Malá Petra

Nedaleko Wadi Musa a Petry se nachází Malá Petra. Stejně jako Petra je to nabatejské místo s budovami vytesanými do stěn pískovcových kaňonů.

Jak jeho název napovídá, je mnohem menší a skládá se ze tří širších otevřených oblastí spojených 450metrovým kaňonem. Je součástí archeologického parku Petra, i když je přístupný samostatně (a zdarma), a je součástí zápisu Petry jako světového dědictví UNESCO.

Stejně jako známější a větší Petra bylo toto místo pravděpodobně postaveno v době vrcholícího vlivu Nabatejců v 1. století n. l., účel některých budov není jasný, archeologové se domnívají, že celý komplex byl předměstím Petry, hlavního města Nabatejců, určeným k ubytování návštěv. obchodníků na Hedvábné stezce.

Po úpadku Nabatejců lokalita pustla a po staletí ji využívali pouze beduínští nomádi.

Spolu se sousední Beidhou byla Malá Petra vykopána na konci 20. století Dianou Kirkbride a Brianem Byrdem.

Malá Petra a hrad Krak de Montreal a přírodní rezervace Wadi Dana
Malá Petra a hrad Krak de Montreal a přírodní rezervace Wadi Dana
Malá Petra a hrad Krak de Montreal a přírodní rezervace Wadi Dana

Prošli jsme celým kaňonem, na vyhlídce odlovili kešku a trochu dále směrem na Petru pokračovali … vzhledem k dalšímu programu ale volíme návrat k autu a další přesun.

Krak de Montreal

Přejíždíme trochu více na sever – kde nás čeká Krak de Montral nebo Qal’at ash-Shawbak (قلعة الشوبك), hrad postavený křižáky. Ruiny se nacházejí vedle moderního města Shoubak v Jordánsku.

Křižáci, kteří psali své kroniky ve středověké latině, staré francouzštině a okcitánštině, zmiňovali hrad jako Castrum Saboach nebo Scobach nebo jako Mons Regalis, Mont Real a Monreal. Druhá sada variant se překládá jako „Královský hrad“ nebo „Králův hrad“.

Hrad byl postaven v roce 1115 Balduinem I. Jeruzalémským během výpravy do této oblasti, když v roce 1116 dobyl Akabu u Rudého moře. Původně se jmenoval „Krak de Montreal“ nebo „Mons Regalis“ a byl pojmenován na počest krále.

Wadi Dana

Ještě jednou popojíždíme na sever – do biosférické rezervace Dana, která je největší přírodní rezervací Jordánska. Byla založena v roce 1989 v oblasti v okolí vesnice Dana a Wadi Dana o rozloze 308 kilometrů čtverečních.

Parkujeme u místního Info centra a potvrzujeme si, že na většinu zdejších trailů je nutné zaplatit si průvodce. Traily trvají tak cca 5 hodin či více … tolik času tomuto místu věnovat nechceme. Volíme tedy menší trail (jeden ze dvou bez průvodce), který nás provede vesnicí a pak nás vezme dolů alespoň na začátek údolí Wadi Dana.

Madaba

Večer ve Wadi Musa máme ještě sílu vyjít si na procházku – jdeme si prošlapat horní cestu (nikoliv centrem, ale wadim) ke vstupu do areálu Petra. Využili jsme místo nejen k pozorování západu slunce, výměně peněz (karty tady moc neberou, všichni dávají přednost hotovosti) a také cestou zpět k prozkoumání místních obchodů a nákupům (nebo alespoň tipům na nákupy – pekárna s rohlíky a cukrárna s dorty vypadaly velmi sympaticky).

Malá Petra a hrad Krak de Montreal a přírodní rezervace Wadi Dana

Zítra nás čeká Petra.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén