Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie a povídání z geocachingových výletů

Ammán

Ammán je posledním městem, ve kterém budeme v Jordánsku bydlet před návratem do Budapešti, respektive do Prahy.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Včera jsme se rozloučili s Madabou a z výletu do města Jerash se přesunuli na bydlení do centra Ammánu. Chtěli jsme do centra, abychom zaparkovali půjčené auto a po Ammánu mohli chodit pěšky.

Dohodli jsme se s pronajímatelem, že za mírný příplatek si můžeme podržet apartmán až do večera (včetně parkování), takže můžeme v klidu do města – večer pak přejedeme na letiště (odlétáme až ve 23:15).

Ammán
Centrální banka – profesní postižení… 🙂
Ammán

je hlavním městem Jordánského království a zároveň největším městem v zemi. Bydlí zde více než čtyři miliony lidí a další milion bydlí v okolí metropole.

O Ammánu se říká, že byl postaven na sedmi kopcích jako Řím. Jeho název je odvozen od původního starověkého názvu města – Rabbath Ammon. Amonité, jeho obyvatelé, založili město někdy ve 13. století před naším letopočtem a z této doby se zachovaly základy chrámů a paláců na dnešní lokalitě jménem Citadela, přímo uprostřed Ammánu.

Ammán
Ammán

Naprostá většina dodnes zachovalých památek ve městech pochází z období nadvlády antického Říma. Nejlépe zachovalé rozvaliny citadel a ruiny velkého římského divadla, do kterého se vešlo 6000 diváků, leží ve středu města, respektive na svazích vysokého kopce. Z minulých století se nezachovaly žádné cenné historické objekty. Pokud je nezničila cizí vojska, zničil je čas.

Náš tým dnes vyráží na prohlídku bez zapáleného člena, který sbírá síly na večerní přesun na letiště (proto máme i podržené bydlení až do večera). I ve zmenšené sestavě jsme si prohlídku hlavního města pořádně užili – památky, mešita, papání, muzeum…

Od rána máme samozřejmě sbaleno. Takže večer stačí po menším odpočinku naložit auto a můžeme vyrazit na letiště. Nastavujeme si jako obvykle navigaci v mobilu – podle směrovek si nejsme zcela jisti…

Ammán

Na přesun jsme si nechali podle úvahy dost času, ale bylo ho nakonec jen tak tak. Naše bydlení v centru, které se v sobotu večer přeplnilo auty, místními i turisty, nebylo – z pohledu potřebného přesunu na letiště – zcela optimálním řešením.

Na letišti jsme zvládli zrychlené vrácení půjčeného auta (najít pána, který je přebíral, bylo trochu o nervy 🙂 ) i odbavení na přepážce – on-line aplikace pro check-in nám tentokráte napsala, že z bezpečnostních důvodů se musíme jít ukázat.

Rozloučili jsme se tedy s Jordánském a v neděli ráno ve 2 hodiny přistáli v Budapešti. Po odpočinku – opět v apartmánu nedaleko letiště (podobně jako při odletu) – odjíždíme, teď už našim, autíčkem domů do Prahy.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2022 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén