Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie a povídání z geocachingových výletů

Ajloun a Jerash

Ajloun a Jerash jsou další místa, na která vyrážíme z Madaby.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Po dobré snídani v Tell Madaba znovu vyrážíme na výlet – jedeme na sever. Navštívíme hrad AJloun a historickou část města Jerash.

Ajloun

Hrad Ajloun (středověký název Qalʻat ar-Rabad) je muslimský hrad z 12. století. Nachází se na kopci, který patří do oblasti Mount Ajloun, známé také jako Jabal ‘Auf po beduínském kmeni, který oblast obsadil ve 12. století. Ze svého vyvýšeného místa hrad střežil tři vádí, která sestupovala směrem k údolí Jordánu. Postavili ho Ajjúbové ve 12. století a ve 13. století jej rozšířili mamlúkové. Hrad byl jádrem osady, která se rozrostla do dnešního města Ajloun.

Ajloun a Jerash

Dvě velká ničivá zemětřesení zasáhla hrad v letech 1837 a 1927.

Jerash

Starověké město bylo založeno Alexandrem Makedonským nebo jeho generálem Perdikkem. Později tvořilo součást Desetiměstí. V roce 749 ho postihlo silné zemětřesení, které město z větší části zničilo. Ruiny pak byly objeveny až roku 1806. Posléze se kolem ruin zformovalo dnešní moderní město.

Turistický průmysl je pro místní velmi důležitý, turisté se jezdí dívat na monumentální ruiny staré Gerasy a Gerasa se stala druhou nejnavštěvovanější památkou v Jordánsku po Petře.

Jerash je díky svým řecko-římským památkám pohřbeným vulkanickým zemětřesením nazýván Pompeje Středního Východu

Starobylé město bylo postupně odhalováno řadou vykopávek, které byly zahájeny v roce 1925 a pokračují dodnes.

Jerash je považován za jedno z největších a nejzachovalejších míst římské architektury na světě mimo Itálii.

Ve druhé polovině 1. století našeho letopočtu dosáhlo město Jerash největšího rozkvětu. V letech 129–130 navštívil Jerash císař Hadrián. Na oslavu jeho návštěvy byl postaven Vítězný oblouk (neboli Hadriánův oblouk).

Ajloun a Jerash

Rozsáhlý areál se vydala jen část týmu – náš stále silně zapálený nosič/řidič/navigátor…* zůstal odpočívat u Diova chrámu.


* další lze doplnit dle libosti 🙂

Po návratu do Madaba balíme – zítra se přesunujeme na poslední den do Ammánu.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2022 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén