Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Šachrizabz

Město Šachrizabz (v minulosti též nazýváno Keš) má 100 000 obyvatel. Leží přibližně 80 km na jih od Samarkandu. Je známé jako rodné město Tamerlána (1336–1405), jednoho z velkých středověkých vojevůdců, který považoval Šachrizabzu za své domovské město a v počátcích své vlády zadal výstavbu řady monumentálních staveb (nachází se zde i jeho hrob). V roce 2000 bylo zdejší historické centrum přiřazeno ke světovému dědictví UNESCO.

Hodně dopředu jsem se snažil:

  • najít autobusové či maršrutkové spojení ze Samarkandu … ale nenašel
  • vypůjčit si na jeden den v Samarkandu auto … ale neuspěl jsem

Nakonec jsem se dohodl v cestovní kanceláři, která by měla mít sídlo nedaleko domu, kde budeme bydlet na dopravě – pronajmeme si u nich na celý den (od 8 do 16) auto i s řidičem. Zajímavé bylo, že to takto vyšlo o cca čtvrtinu levněji, než kolik bylo uváděno v ceníku autopůjčoven

Ideal Hotel

Dle dohody tedy ráno přecházíme k nedalekému Hotelu Ideal, kde na nás čekal řidič.

Během cesty nám bez vyzvání zastavil u zajímavých skalních formací či vyhlídek do kraje.

Plánek sdílíme zde

Šachrizabz

Parkujeme u vchodu do historického centra (platíme jako cizinci dost vysoké vstupné) a domlouváme čas odjezdu. Šofér vidí prohlídku tak na dvě hodiny a podivuje se našemu odhodlání až do odpoledne. Kompromis jsme dohodli – vyrážíme.

V historické části jsou jednotlivé budovy, do některých, které slouží jako muzeum, lze po zaplacení vstoupit.

Šachrizabz

Ve vnitřních instalací jsme si nastudovali mapu i detaily všech tažení Amira Temura po Střední Asii. Mnoho zemí obsadil, další (jako např. Rus) mu platili poplatky. Není divu, že má po Uzbekistánu spoustu pomníků.

Timur

Procházku dokončujeme u sochy Timura.

Timur

Šachrizabz

Náš šofér měl pravdu, prohlídka historického centra není na celý den. Využili jsme čas a vydali se do novější části města.

Šachrizabz

Proti předchozím městům to bylo zde – v té nové části města – zklamání.

Šachrizabz

Odpoledne jsme zpět v Samarkandu. Po krátkém odpočinku a posilující večeři vyrážíme na noční prohlídku Samarkandu. Dle získaných informací by v Registánu měla po setmění probíhat show (lidové tance, zpěvy, hudba, taky světla, …).

Dorazili jsme k pokladně, kterou se prochází, tam o show nic nevěděli… asi nějaký informační šum. Večer probíhá jen každodenní světelná show.

Samarkand
Samarkand
Samarkand

Počkali jsme, stálo to za to… reflektory střídají barvy a osvětlují budovy. Smyčka změn barev není příliš dlouhá, takže zpátky do postýlek jsme se dostali včas.

Samarkand

Nalezené kešky – Šachrizabz

  • žádné tu nebyly

Další Post

Předchozí Post

© 2023 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén