Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie a povídání z výletů nejen geocachingových.

Šachrizabz

Město Šachrizabz (v minulosti též nazýváno Keš) má 100 000 obyvatel. Leží přibližně 80 km na jih od Samarkandu. Je známé jako rodné město Tamerlána (1336–1405), jednoho z velkých středověkých vojevůdců, který považoval Šachrizabzu za své domovské město a v počátcích své vlády zadal výstavbu řady monumentálních staveb (nachází se zde i jeho hrob). V roce 2000 bylo zdejší historické centrum přiřazeno ke světovému dědictví UNESCO.

Hodně dopředu jsem se snažil:

  • najít autobusové či maršrutkové spojení ze Samarkandu … ale nenašel
  • vypůjčit si na jeden den v Samarkandu auto … ale neuspěl jsem

Nakonec jsem se dohodl v cestovní kanceláři, která by měla mít sídlo nedaleko domu, kde budeme bydlet na dopravě – pronajmeme si u nich na celý den (od 8 do 16) auto i s řidičem. Zajímavé bylo, že to takto vyšlo o cca čtvrtinu levněji, než kolik bylo uváděno v ceníku autopůjčoven

Ideal Hotel

Dle dohody tedy ráno přecházíme k nedalekému Hotelu Ideal, kde na nás čekal řidič.

Během cesty nám bez vyzvání zastavil u zajímavých skalních formací či vyhlídek do kraje.

Plánek sdílíme zde

Šachrizabz

Parkujeme u vchodu do historického centra (platíme jako cizinci dost vysoké vstupné) a domlouváme čas odjezdu. Šofér vidí prohlídku tak na dvě hodiny a podivuje se našemu odhodlání až do odpoledne. Kompromis jsme dohodli – vyrážíme.

V historické části jsou jednotlivé budovy, do některých, které slouží jako muzeum, lze po zaplacení vstoupit.

Šachrizabz

Ve vnitřních instalací jsme si nastudovali mapu i detaily všech tažení Amira Temura po Střední Asii. Mnoho zemí obsadil, další (jako např. Rus) mu platili poplatky. Není divu, že má po Uzbekistánu spoustu pomníků.

Timur

Procházku dokončujeme u sochy Timura.

Timur

Šachrizabz

Náš šofér měl pravdu, prohlídka historického centra není na celý den. Využili jsme čas a vydali se do novější části města.

Šachrizabz

Proti předchozím městům to bylo zde – v té nové části města – zklamání.

Šachrizabz

Odpoledne jsme zpět v Samarkandu. Po krátkém odpočinku a posilující večeři vyrážíme na noční prohlídku Samarkandu. Dle získaných informací by v Registánu měla po setmění probíhat show (lidové tance, zpěvy, hudba, taky světla, …).

Dorazili jsme k pokladně, kterou se prochází, tam o show nic nevěděli… asi nějaký informační šum. Večer probíhá jen každodenní světelná show.

Samarkand
Samarkand
Samarkand

Počkali jsme, stálo to za to… reflektory střídají barvy a osvětlují budovy. Smyčka změn barev není příliš dlouhá, takže zpátky do postýlek jsme se dostali včas.

Samarkand

Nalezené kešky – Šachrizabz

  • žádné tu nebyly

Další Post

Předchozí Post

© 2022 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén