Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Taškent – Almaty

Taškent – Almaty opět letadlem s Air Astana.

Vracíme se do Kyrgyzstánu stejnou cestou, tj. letadlem do Almaty a pak taxíkem do Biškeku.

Letíme až v brzkém odpoledni. Takže jsme se v klidu mohli dospat a na letiště se dopravit přímým busem MHD.

Air Astana

Oba lety s kazašskou Air Astana byly pohodové.

Taškent

Čekání na letiště jsme využili k rekapitulaci informací o Taškentu.

Dle wikipedie:

V oblasti dnešní uzbecké metropole existovalo souvislé osídlení již v dobách před naším letopočtem. Tehdy neslo název Šaš. V 8. století jej dobyli Arabové, o další století později pak zničily výpady Čingischána a kočovníků. Byl znovu vybudován, avšak ne na ruinách města starého, ale severozápadním směrem od něj.

Taškent se stal součástí mnoha říší, několikrát byl i zbořen. Další obnova následovala za Tamerlánovy vlády ve 14. století. Od počátku 16. století připadl uzbeckému státu Šajbánovců, v 2. polovině téhož století pak Bucharskému chanátu. V polovině 19. století se zde opět změnili vládci; Taškent nyní spadal pod Kokandský chanát.

26. duna 1966 bylo město zničeno silným zemětřesením o síle 7 stupňů Richterovy stupnice. Okolo 300 000 lidí zůstalo bez domova. Přestavba znamenala celkovou změnu urbanistického plánu města – vznikly široké bulváry a velké domy (např. Hotel Uzbekiston), typické pro tehdejší Sovětský svaz. Velkou změnou v dopravě se roku 1977 stalo otevření metra, roku 1985 pak vznikla moderní dominanta města – 375 m vysoká televizní věž.

Po roce 1991 se stal Taškent metropolí nezávislého Uzbekistánu, masivní výstavba (metro, továrny, sídliště) byla zastavena. Město se stalo ale několikrát – vzhledem ke svému významu – dějištěm teroristických útoků.

Almaty

Tak opět v Almaty. 🙂

Vzhledem k tomu, že další den odjíždíme do Biškeku od Západního autobusového nádraží, bydlíme tentokráte nedaleko něj (při minulých pobytech jsme bydleli ve východní části blízko centra). Z letiště to bylo trochu z ruky. Museli jsme nejdříve autobusem, pak metrem a pak ještě kus pěšky … na taxík to zase bude blíž. 🙂

Almaty 4

Bydlíme ve starším paneláku, který již něco pamatuje – je tu zase ale krásný výhled.

Nalezené kešky – Taškent – Almaty

  • žádné nebyly

Další Post

Předchozí Post

© 2023 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén