Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z výletů (a nejen geocachingových).

Arbat

Arbat je pěší zóna v Almaty. Nachází se na ulici Jibek Joly, mezi ulicí Abylai Khan a ulicí Nazarbayev. V zóně je mnoho obchodů, jako je TsUM nebo nákupní centrum a kiosky Silk Way. Sem se chceme dnes podívat.

Arbat
Plánek sdílíme zde

Vodní plocha Sayran

Dříve než vyrazíme do centra, jdeme – okolo vodní plochy umělého jezera a nádrže Sayran – se ještě podívat k autobusovému nádraží Sayron, jak to vypadá s taxíky.

Dnes to vypadá uspokojivě. Taxíky do Biškeku tu jsou, i cena vypadá dobře… můžeme tedy v klidu do města.

Arbat

Arbat vytvořený na konci 80. let 20. století byl první oblastí v Almaty, která se změnila na pěší zónu. Název je převzat z moskevské ulice Arbat. Zóna prošla v roce 2017 rekonstrukcí, nyní je vybavena fontánami a navazuje na promenádu ​​ulice Panfilova.

Ulice je lemována nejrůznějšími kavárnami a restauracemi, fontánami a živými sochami a sochařskou expozicí.

Arbat

Z Arbatu pokračujeme v pěší okružní procházce po Almaty.

Almaty 4

Centrum už známe – míříme tedy do Botanické zahrady.

Botanická zahrada

Vstup do Botanické zahrady byl trochu pomalejší – u pokladny sice nabízeli rodinou vstupenku, ale děti se nevešly věkem … nakonec jsme dostali 4 dospělé vstupenky za kompromisní cenu bližší té rodinné.

Zahrada se nachází v jižní části Almaty v nadmořské výšce 856-906 metrů nad mořem. V současné době je rozloha zahrady 103,6 ha.

V roce 1932 se Akademie věd SSSR rozhodla zorganizovat kazašskou základnu Akademie věd SSSR s botanickým sektorem a zoologickým sektorem – takže došlo k vytvoření botanické zahrady.

Expozice botanické zahrady (flora Kazachstánu, evropská část SSSR, Sibiř a Dálný východ, Krym a Kavkaz, Severní Amerika, Východní Asie) byly uspořádány podle botanicko – geografického principu a umístění rostlin bylo podle principu park – krajina.

Almaty 4

V zahradě byla příjemná procházka s výhledy na nedaleké hory (včetně skokanského areálu).

Ze zahrady jsme pokračovali – přes naše oblíbené obchodní středisko – zpět na ubytování. Zítra se vracíme do Kyrgyzstánu.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

© 2023 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén