Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Kolovraty a Baně

Kolovraty a Baně jsou cíli výletů pro tento víkend. V Baních jsme “výletovali” nedávno, v Kolovratech byl cíl výpravy “Ze Západu na Východ” – takže návrat do známých oblastí.

Kolovraty a Baně ale nabízejí více možností – tento víkend je prozkoumáme.

10.4. Kolovraty

Plánek

Plánek sdílíme zde

Do Kolovrat jedeme v sobotu vláčkem. Máme zde ještě několik prémiových kešek, které chceme dohledat – zde i v blízkém okolí. Rozsah trasy máme velmi pružně nastaven – podle počasí a chutí budeme krátit nebo prodlužovat.

Čekali jsme jaro, ale v sobotu se nám zdálo, že jaro vypadá jinak…

Kolovraty a Baně

Putování začínáme o Donáta, barokní sochy (sv. Donáta), kterou dala v roce 1765 zhotovit vévodkyně Marie Terezie Savojská. Vévodkyně se v roce 1712 již ve svých osmnácti letech ujala po smrti otce správy rozsáhlého majetku, který spravovala až do své smrti v roce 1772. Vévodkyně dala zhotovit a na všech svých pěti panstvích do polí umístit sochy svatého Donáta. Vévodkyně rovněž nařídila, aby se k sochám konala procesí za odvrácení špatné úrody a počasí, zejména krupobití. Poslední procesí se konalo v Kolovratech dne 26. 5. 1947.

Kolovraty a Baně

Pokračujeme směrem k Říčanům … držíme se směru údolí Pitkovického potoka.

Z wikipedie si pamatujeme, že padesátá rovnoběžka prochází Českou republikou. Protíná jižní okraj Prahy pod soutokem Berounky s Vltavou, dále protíná města Říčany a Kouřim, kde v sousedství hradiště Stará Kouřim a Lechova kamene leží tzv. astronomický střed Evropy.

Na dnešním výletě jsme tuto rovnoběžku několikrát protnuli i my.

Kolovraty a Baně
Kolovraty a Baně

Nejen 50. rovnoběžka byla zeměpisnou zajímavostí výletu. Navštívili jsme i obec Lipany.

Nejsou to ovšem ty slavné Lipany, kde proběhla ona bitva, o které se učí ve školách (ty jsou na Kolínsku).

Kolovraty a Baně

Návrat směřujeme do Benice, kde z návsi odjíždí “náš” autobus domů. Před cestou jsme se ještě potěšili procházkou okolo zajíčkovy cesty.

Kolovraty a Baně

Nalezené kešky


11.4. Baně

Plánek

Plánek sdílíme zde

Na Baně jsme jeli samozřejmě zase autobusem. U kapličky jsme dolovili prémiovku a pak se hned přesouvali směrem na Kazín, kde budeme hrát WIGo.

Kolovraty a Baně
Kolovraty a Baně

WIGo se moc nelíbilo – slunečné počasí a příroda okolo ale stála za to.

Spravit chuť míříme do Zbraslavi, kde máme několik odložených kešek – na kopci u Kapličky, na jihu a pak nad bývalou mini zoo.

Od mini zoo míříme na Točnou, kde jsou – překvapivě – také nějaké ty kešky 🙂 … a také tam je zastávka autobusu, kterým se chceme vrátit.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén