Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Blatov

Blatov je východiskem našeho nedělního výletu – “na rozchození” včerejšího WIGa. Stylově míříme na východ Prahy (kam se vrátíme za týden s WIGem, že? 🙂 ) …. I sem jsme už před časem ale výletovali např. na Horní Počernice.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Blatov

Metrem na konečnou a pak ještě autobusem až na kraj Prahy na zastávku Blatov – to je nástup na dnešní výlet. Stále platí omezení, že výletovat lze jen v hranicích Prahy. Dnes to mám kus cesty těsně kolem nich. Budeme dávat pozor, abychom nepřešlápli. Máme totiž kešku, od které bychom pokračovali za standardních podmínek přes Středočeský kraj. Máme tam ale najdutou pěšinku, po které zůstaneme v Praze… 🙂

Blatov
Blatov
Blatov
Blatov

Jaro se rychle blíží … kytičky to už hlásí.

Blatov
Kostel

Kostel sv. Markéty

Podle pověsti tam, kde se dnes nachází kostel, stával hrádek, kde se českému králi Václavu II. a jeho manželce Jitce narodila dcera Markéta. Z vděčnosti její patronce sv. Markétě Antiochijské dal král hrádek přebudovat na kostel.

Z infotabule v “třešňovce” u kostela se dozvídáme, že

Dominantou širokého okolí Královic, která dala své pojmenování i přemyslovskému hradišti, je kostelík sv. Markéty, poprvé zmiňovaný roku 1354, s čímž korespondují i některé gotické stavební prvky dochované do dnešních dnů. V této době však již královické hradiště osídleno nebylo a osídlení se stáhlo do prostoru dnešní obce, tj. pod královickou tvrz. Lze tedy vyslovit domněnku, že první kostel vznikl na hradišti již v raném středověku, v době života hradiště. 

Kostel zdobí masivní čtyřboká renesanční věž, zakončena cimbuřím. V roce 1739 byl kostel barokně přestavěn. Úpravou byl pověřen českobrodský stavitel Tomáš V. Budil. Věž byla při úpravě pravděpodobně snížena o jedno patro a vrchol ozdobně upraven. 

Autorem obrazu sv. Markéty, který od roku 1861 zdobí hlavní oltář, je Jakub Husník. V kostele jsou varhany od Jindřicha Schinffnera ze začátku 20. století. Ve věží jsou dva staré zvony, jeden z nich v době 2. světové války za dramatických okolností unikl rekvizici.

Blatov

Vracíme se přes Přírodní park Říčanka – kolem jeho rybníků. Je zde docela živo … rybáři, rodiny na procházkách.

Rybáři

Poslední úsek cesty do Štěrbohol je hodně po silnici … i zde je možné potkat památníčky.

Dáme jídlo

Ze Štěrbohol máme nalezený autobus a navazující spoje domů na oběd.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén