Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Řež

Řež je opět místem našeho výletování. Už jsme byli v Libčicích a Sedlci. Dnes dokončujeme pravým břehem cestou do Prahy.

Plánek

Řež
Plánek sdílíme zde

Dnes jsme ale na rozdíl od minulých výletů nepřijeli vlakem, ale autobusem. Začínáme samozřejmě klasicky u mostu a u Vltavy.

Řež

Řež

Jaro je tu všude okolo…

Řež

Řež

Cestou nás l´off zavádí na skály nad Vltavou. Je tam krásný rozhled a kešky a hrozné stoupání … 🙂

Řež

Planetární stezka

Během celého putování míjíme – mimo jiné – jednotlivé “planety” Planetární stezky.

Planetární stezka je Sluneční soustava zmenšená v měřítku 1 : 1 000 000 000 – vzdálenosti a rozměry jsou ve správném poměru, to jest: 1 mm = 1000 km, 1 m = 1 000 000 km.

Hvězdolet

Planetární stezka je typem naučné stezky, která představuje model naší Sluneční soustavy.

V České republice je již v současnosti několik planetárních stezek. První se nachází v Hradci Králové, další byste našli v blízkosti obce Potštejn a jinou u města Proseč.

Planetární stezky mívají obvykle měřítko 1 : 1 000 000 000 a velmi různé provedení zobrazení planet. V Potštejně jsou planety pouze zobrazeny na informačních tabulích, v Hradci Králové jsou planety představovány kuličkami odpovídající velikosti, v Proseči jsou modely dokonce barevné. Povltavská planetární stezka je ale inspirována tou z Hradce Králové.

Planetární stezka je postavená podél již existující cyklostezky (v části mezi Sluncem a Uranem) a zároveň i pěší procházkové stezky údolím Vltavy, začínající v Praze (Bohnice-Zámky) a končící u obce Máslovice (a na protějším břehu u města Libčice nad Vltavou).

Planetární stezka údolím Vltavy se od ostatních podobných projektů odlišuje především rozsahem a podrobností provedení, do něhož jsou zahrnuty i trpasličí planety Ceres, Orcus, Pluto, Haumea, Quaoar, Makemake, Eris a Sedna, a dále větší měsíce planety Jupitera, Saturnu, Uranu, Neptunu a Pluta. Celkem 17 zastávek, viz níže.

Vybráno z listingu

Keš GC7PMXM

Klecánky

Na dohled jsou Klecánky za chvíli bude Praha.

Praha

Praha nás přivítala zvýšeným Vltavským provozem a pohledem na ZOO (ze zadu) …

Řež

Pražské Povltaví jsme prochodili – bylo to super – příště můžeme už zase na jiná místa. Například na Zadní Kopaninu.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén