Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Slaný – rybníky

Slaný – rybníky … to je místo, na které nám při minulé návštěvě (ani cestou do Rakovníka) už nezbyl čas. To musíme napravit.

Plánek

Slaný
Plánek sdílíme zde

Slaný

Parkujeme spíše na kraji Slaného – tam to máme blíž na l’off – a vyrážíme na západ okolo rybníků.

Slaný - rybníky

Slaný - rybníky
Slaný - rybníky

Slaný - rybníky

Nábližkou okolo menhiru se otáčíme zpět na Slaný a vracíme se k autu.

Slaný - rybníky

Co jsme zjistili cestou?

Slaný – rybníky

Něco k historii – koncem 15. století byly ve Slaném a jeho nejbližším okolí desítky rozsáhlých rybníků. Cech rybářský byl pak ve městě vedle cechu vinařského jedním z nejbohatších.

V okolí Slaného není tekoucích vod, kromě několika malých potoků, ve kterých nejsou ryby. Sportovní rybáři jezdili na řeky Ohři, Berounku, Vltavu či Labe, jenž ovšem byly daleko. Proto se v roce 1937 na podnět Jindřicha Skorkovského sešlo několik rybářů, kteří se dohodli, že založí ve Slaném Rybářský kroužek.

14.listopadu 1937 došlo k ustavující schůzi Rybářského kroužku, která se konala v hostinci „Na plovárně“. Tento hostinec stojí přímo u Červeného rybníka. První členská schůze byla svolána 16. listopadu 1937. Na této schůzi byl schválen návrh stanov a sportovní řád. Zakládajících členů bylo jedenáct. Předsedou byl zvolen Jindřich Skorkovský. První rybník, na kterém rybářský kroužek hospodařil byl tzv.  „Červený rybník“, který rybáři dostali od města Slaného.

V roce 1951 byl mezi obcí Studeněves a Slaným vybudován Slánský rybník zvaný „Přehrada“ později „Novas“, který sloužil jako retenční nádrž pro město Slaný.

Jelikož hráz rybníka propouštěla, musela být několikrát opravována a rybník byl osazován rybami až od roku 1954. Oficiálně byl Slánský rybník předán do užívání až v roce 1956. V květnu roku 1971 byla provedena generální oprava hráze Slánského rybníka. Vnitřní polovina hráze byla obložena panely, koruna hráze kameny a spáry byly zalévány betonem. V této podobě známe rybník i dnes.

Ve vodách dnešního Velkého slánského rybníka můžete ulovit nejenom velké kapry, štiky, tolstolobiky, ale i sumce a jesetery.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén