Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie a povídání z geocachingových výletů

Pyšely

Pyšely v Posázaví, kterými často projíždíme, jsou možná i proto místem, kam dnes jedeme na krátký rychlý výlet, který odpovídá našim zimním zvyklostem.

Plánek Pyšely

Plánek sdílíme zde

Parkujeme v Pyšelích, od kterých nedaleko (ve Čtyřkolech) na soutoku potoka a Sázavy začíná série Zaječického potoka.

Protože ji nechceme jít v protisměru, abychom se nemuseli vracet pro bonusku, vydáváme se nejprve z Pyšel po silnici tam.

Nastává vánoční čas – patří k němu i návštěva vánočního trhu, betlému, …

Letos jsme už několik betlémů na náměstích viděli, návštěvníků ale bylo po málu.

Pyšely

A kde jsou ty nejkrásnější české betlémy?

Třebechovický betlém (Proboštův betlém)

Unikátní pohyblivý betlém, který byl v roce 1999 prohlášen za národní kulturní památku. Rozměr betlému je úctyhodných 6,9 x 1,9 x 2,2 m. Nachází se na něm více než 2 000 vyřezávaných dílů. Tento více než stoletý betlém se nachází v Třebechovicích pod Orebem a je přístupný po celý rok.

Betlém z másla v Máslovicích

Originální betlém z opravdového másla je k vidění v Muzeu másla v Máslovicích u Prahy. Betlém je potřeba uchovávat v chladu. Většinou se vyřezává z cca 20 kilogramů másla a uchovává se až do ledna. Každý rok je tedy betlém nový a jiný.

Zdroj: Nejkrásnější české betlémy
Pyšely

Obešli jsme okolo Pyšel a hned pokračujeme na sérii Korunová stezka – celý okruh série nás provede chatovou osadou a lesy v okolí Pyšel. 

Pyšely

Okruhem jsme se vrátili zpátky k autíčku.

Již z dálky nás vítala barokní Loretánská kaple Panny Marie z roku 1699 (vystavět ji nechal majitel Pyšel, hrabě František Antonín Halleweil ve stylu svaté Chýše v Loretu v Itálii. Za reforem císaře Josefa II. v roce 1781 byla uzavřena. V roce 1999 byla celkově zrekonstruována.).

Na cestě domů do Prahy jsme si přidali ještě dvě zastavení na benzinových pumpách, kde nás “strašily” dvě kešky. Už nestraší 🙂 , už jsme je odlovili.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

© 2022 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén