Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Oleško

Oleško a Japonská zahrada byly cílem dnešního výletu. Nemusíme pořád chodit jen po Praze, že? Někdy můžeme i na Sázavu – zvlášť, když jsme tam letos byli teprve 5x … 🙂

Plánek – Oleško.

Klikni si pro zvětšení mapy

Japonská zahrada

Při prohlížení mapy Posázáví nás upoutala značka “Japonská zahrada“. Tam se chceme podívat.

… a pak si přidat menší okruh spojený s l´offem kešek.

V zahradě nás přivítali majitelé – paní domu nás pak provedla po zahrada a vysvětlila souvislosti.

Zakoupení pozemku

Z Budování své vlastní vysněné zahrady je složitý proces, jak zřejmě zjistil každý, kdo se o to pokoušel. Člověk nosí v hlavě více či méně jasnou představu. Ta postupně nabývá určitějších obrysů v závislosti na inspiračních podnětech a nutnosti přizpůsobit původní plán charakteru prostoru, na němž bude projekt realizován.

Pozemek k vybudování zahrady zakoupil v roce 1937 Václav Wiesner starší a postavil na něm rekreační chatu.

Z hlediska tohoto účelu si nemohl vybrat lépe. Jedinečná poloha místa situovaného na samém okraji srázného valu údolí Vltavy poskytuje nádherný výhled na řeku a krajinu na protějším břehu.

Zahrada tří bran

Na pěti tisících metrech čtverečních se zde nyní nacházejí dvě oddělené zahrady v japonském stylu. Starší z nich, Zahrada tří bran, začala vznikat roku 1994. Jedná se o zahradu spíše statickou, určenou k pozorování. Je také menší z obou japonských zahrad, zaujímá zhruba 350 m2.  Jejím základem je prostor vyznačený symbolem jin/jó zpracovaný v zámkové dlažbě.
Na opačné straně pozemku, v sousedství druhé obytné budovy, se na ploše cca 1 100 m2 prostírá Zahrada nad řekou.

Zahrada nad řekou

Zahrada nad řekou je ve své podstatě zahrada procházková doplněná o úsek s čajovou chýší, jež tvoří „zahradu v zahradě“. Rozlehlé zahrady rozkládající se v okolí japonských sídel zahrnují třeba i několik „čajových zahrad“ s chýšemi různých typů. Zahrada nad řekou byla inspirována procházkovými zahradami dob Heian, Kamakura a Edo. Ty se vyznačují důrazem na pohyb, zahrnují osobitý vodní prvek, potok proudící do jezírka, a výrazně těží z účinku vypůjčené scenérie.

Japonská zahrada Oleško

Zahrada i povídání o ní se nám moc líbilo. Krásné byly i výhledy na řeku, které lákaly k procházce …

Z Oleška jsme vyrazili po “červené”. Pak bylo v plánu přejít traverzem nad Vltavou – pokochat se výhledy – a vrátit se přes Březovou na “žlutou”, po které okruh dokončíme.

Cesta “za šipkou” / traverz nebyl dobrý nápad. Kopec jako hrom, les plný kamení … vystoupali jsme co nejdříve to šlo (někteří účastníci výpravy dokonce zvolili návrat o něco zpět a další přesun pocestě).

Po setkání v Březové jsme okruh dokončili.

Zahrada super. Za “šipkou” už raději ne … 🙂


Mapa Online – Oleško.

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén