Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotky z geocachingových výletů

Obříství

Obříství nedaleko Neratovic jedeme navštívit a vyl’offit tuto sobotu. Podle předpovědi počasí má pršet, tak ať to nemáme domů moc daleko. Tahle varianta je slibná.

Plánek

Obříství
Plánek sdílíme zde

oBŘÍSTVÍ

Parkujeme trochu stranou, abychom to měli blíže k Labi.

O Obříství jsme toho moc nevěděli – po cestě jsme se (v keškách) dozvěděli toho hodně.

Milota z Obříství

V Obříství například nějaký čas žil a pracoval Matěj Milota Zdirad Polák (14.2.1788 – 31.3.1856), český básník, učitel a důstojník. Některé sloky jeho básní „znárodněly“ a prešly do lidových písní:

Kde je stárek,
tu je mládek,
nedaleko také pivovárek,
kde se pivo vaří,
tam se všechno daří,
kde se pivo pije,
tam se dobře žije.

Štěpánský mOST

Od parkoviště k Labi musíme přes most. Stojí zde od roku 1912. Název Štěpánský dostal podle místa, kde byl postaven – u bývalého přívozu „Na Štěpáně“. Most je dlouhý skoro 96 metrů, široký asi 9 metrů a vysoký 13 metrů nad vozovkou. Most svým tvarem připomíná starý řetězový nebo lanový most. Od května 1958 je chráněnou národní technickou a kulturní památkou. V Evropě existují pouze dva mosty této konstrukce. (druhý je ve městě Tokaj na řece Tise).

Obříství

Svatý Vojtěch a OBříství

Sv. Vojtěch (to ale ještě nebyl svatý) se zdejším krajem vracel ze Staré Boleslavi do Prahy a na blízkém Štěpánském přívoze žádal, aby byl převezen na druhou stranu řeky. Neměl však na zaplacení a nabídl místo peněz požehnání, což převozníci nepovažovali za dostatečnou odměnu. Proto Vojtěchovi ve chvíli, kdy odpočíval na kameni, vzali boty, zbili ho vesly a on se musel na další cestu vydat bos.

lABE

Obříství - Staré Labe
Staré Labe

Okolo Obříství je hodně přírody – a také obrovské zahradnictví (jen velkoobchod).

Obříství
Obříství

Zmizelá obec Semilkovice

Osamocená kaplička v polích kousek od břehu slepého ramene řeky Labe. Koho by napadlo, že zde kdysi stávala vesnice?

Obříství

V noci z 28. na 29. února 1784 nahromaděné kry u Obříství zcela zabránily toku řeky Labe a hladina stoupala až do výše 4 metrů, než si Labe naráz prorvalo nové koryto přímo středem vsi. Voda s ledem se převalila přes domy a doslova spláchla vše, co jí stálo v cestě.

Semilkovice zanikly a obyvatelé se sem již nevrátili – se souhlasem vrchnosti založili novou obec Semilkovice (dnes součást obce Obříství) a na památku katastrofy vystavěli na místě zkázy tuto jednoduchou výklenkovou kapličku.

Nové Semilkovice

Kaplička připomíná povodeň…

Obříství

Zahradnický velkoobchod

Velkoobchod a jeho plochy se rozprostírají široko daleko…

Altán Bedřicha Smetany

Bedřich Smetana se do Obříství dostal již jako dítě – jeho otec zde byl sládkem. Později do Obříství jezdil za svou druhou ženou – Bettinou Ferdinandiovou.

V Obříství má Památník – a trochu stranou tento Altán.

Obříství
Obříství
Obříství
Obříství

Roubenka Svatopluka Čecha

Obříství

Ke zděnému domu jakoby přirůstala roubenka, že?

V tomto domě několik let (1895-1903) žil český básník, prozaik, novinář a cestovatel Svatopluk Čech. Uchýlil se sem, aby měl po velkém ohlasu, který získal, klid a tichý domov. Do života Obříství se plně zapojil (založení Sokola, spolky Beseda, ochotnické divadlo, …

Dům není přístupný veřejnosti, patří obci a je využíván pro pořádání svatebních obřadů, vítání občánků a dalších společenských a kulturních akcí.

Neratovice

Rozhodující polovina naší výpravy chtěla ještě nahlédnout do Neratovic. Pozdní hodina nám dovolila jen odl’offení několika kešek okolo nádraží.

Ačkoliv předpověď byla nevlídná, ani jsme moc nezmokli a putování okolo Obříství se nám docela vyvedlo. 🙂

Nalezené kešky

další Post

předchozí Post

Přidáš svůj komentář?

© 2021 Tahle keška? Tenhle výlet!

Základní šablonu připravil Anders Norén