Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotky z geocachingových výletů

Kamenný most

V okolí Kralup je hodně míst, která stojí za návštěvu – dnes vyrážíme do odpolední procházku do obce Kamenný most.

Plánek Kamenný most

Plánek sdílíme zde

Parkujeme v centru obce Kamenný most. Nebylo snadné najít místo – z parkování turistů si zde hlavu příliš nedělají…

Hlubokou úvozovou cestou míříme nejdříve k místnímu menhiru.

Kamenný most

Podle pověsti vedla přes vesnici cesta z pražského knížecího sídla do Stadic a na močálovém území obce byl postaven primitivní kamenný přechod přes potok.

Kněžna Libuše tudy tedy jezdívala za Přemyslem Oráčem. 

Není divu, že vznikající osada byla pojmenována podle tak nevšedního objektu, jakým se někdy na přelomu tisíciletí či snad i dříve jevil skutečný most z kamene.

Západně od vsi, na návrší u konce staré úvozové cesty, stojí 120 cm vysoký pískovcový kámen s rytinou latinského kříže, považovaný některými badateli za pravěký, někdy dokonce keltský, kultovní objekt menhir.

Kamenný most

Využíváme zmrzlého terénu a jdeme přímo ke Zvoleněvsi a k rybníku Otrok.

Rybník ve Zvoleněvsi byl vybudován za první republiky v době hospodářské krize. Protože práce při stavbě tří hektarového vodního díla nebyla lehká, dostal rybník jméno „OTROK“.

V souvislosti s rybníkem se v nedávné minulosti také řešil neobvyklý jev. Když krajinu kolem Zvoleněvsi pokrýval sníh, z hladiny rybníka stoupala pára. Místním to vrtalo hlavou, ale tušili, že to pravděpodobně má co dočinění s blízkým vojenským objektem, bunkrem Drnov.

Vesnicí kolovala spousta teorií, ale vše se objasnilo až po roce 2003. Od poloviny osmdesátých let do roku 2003 zde armáda provozovala přísně utajené podzemní velitelství protivzdušné obrany hlavního města. A odsud také zajišťovala bezpečnost summitu NATO v roce 2002.

Elektřinu v areálu bunkru zajišťovaly dieselové agregáty, které produkovaly mnoho tepla. A právě tady byla příčina záhady. Do bunkru se totiž z rybníka potrubím přiváděla studená voda, ve výměnících se ohřála a zase se vracela zpátky do potoka nad rybníkem.

Díky Drnovskému vojenskému areálu tak byl tento rybník nejspíše jedinou vytápěnou vodní plochou v blízkém okolí.

Kamenný most

V prosinci se brzy stmívá – naštěstí se dostáváme z rákosové oblasti včas. Na návazných polních cestách či silnicích stačí svítit mobilem …

Kamenný most

Přes – již noční – Zvoleněves se vracíme do výchozího místa.

Kamenný most

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2022 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén