Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Jeti-Ögüz

Jeti-Ögüz – to je to místo, kam jedeme z Karakolu na výlet.

Po včerejším přesunu (vzpomínáš – minaret Burana …) jsme vybírali vybírali a nakonec změnili náš fahrplan. Mmísto původně zamýšleného trailu “Teploklychenka village – Jolgolot village” dle Asia Hikes – jsme vybrali červené skály a trail v oblasti skal Sedmi býků a Zlomeného srdce.

Jeti-Ögüz

Kaňon Jeti-Ögüz (Skály sedmi býků) je jednou z nejznámějších památek Kyrgyzstánu. Skládá se z několika přírodních pískovcových útvarů. Objevuje se v mnoha básních a obrazech.

Část kaňonu připomíná sedm býků, odtud jeho název. Další formace poblíž se nazývá „Zlomené srdce“ – podle legendy pochází z krásné ženy, která zemřela na zlomené srdce poté, co se o ni v souboji zabili dva nápadníci.

Na cestu k jezeru Issyk-Kul máme SUV … o tom jsem už psal.

Zaparkovali jsme v “kurortu” a jdeme nahoru na kopec na vyhlídku na skály.

Po návratu na parkoviště se vydáváme na trail podél řeky.

Údolí květin

Z Kortortu (menší vesnice) je možné jet autem (4WD) nebo jít pěšky – křižovat dřevěné mosty – až dorazíte do “jailoo” údolí Kok Jaiyk, známého jako Údolí květin.

Cestou můžeš vidět pastýře, kteří míří podél stěn údolí se svými hospodářskými zvířaty na pastviny, aby se pásli. Je zde i několik jurt, či jurtových osad, zřízených podél Údolí květin, kde si můžete pronajmout postel na noc… my tedy dáme přednost spaní v Karakolu.

Jeti-Ögüz

Jailoo

Co to je jailoo?

Po mnoho generací byli Kyrgyzové kočovníci, kteří se se svými stády pohybovali po horách nahoru a dolů. Jejich sezónní pastviny byly rozděleny na zimní (kyshtoo), jarní (jazdoo), letní (jailoo) a podzimní (kyzdoo) pastviny. Zimní pastviny byly v chráněných soutěskách a jarní a podzimní pastviny byly trochu dál od zimních pastvin, ale stále blízko. Letní pastviny byly na vysokých loukách a širokých roklích s dostatkem vegetace a vody.

V současné době je většina Kyrgyzů usazená, ale někteří jsou stále částečně kočovníci. Zimy se obvykle tráví ve vesnicích (někdy nazývaných kishlak, což se nyní stalo obecným pojmem pro venkov). V létě pastýři vezmou stáda (obvykle ovce, krávy, koně a kozy) do jailoo. Jurty jsou tam jejich nejběžnějším bydlením a lze je nalézt na širokých zelených loukách mezi horami.

Jeti-Ögüz

Jeti-Ögüz

My jsme sice šli pěšky, ale aut nás míjelo celkem dost. Před mosty ale museli vysedat – na řidiči asi tady tolik nezáleží, či co?!

Jeti-Ögüz

Když jsme viděli stav mostů, žádný div…

Jeti-Ögüz

Cestou zpátky zbyl čas i na kešku Собор Святой Троицы – Holy Trinity Cathedral…

Nalezené kešky

  • GC8AG7B Seven Bulls Rock
  • GC7AE44 Собор Святой Троицы – Holy Trinity Cathedral

Další Post

Předchozí Post

© 2023 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén