Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z výletů (a nejen geocachingových).

Issyk-Kul

Jezero Issyk-Kul dnes navštívíme rekreačně – jdeme se koupat … máme přeci dovolenou, že?

Plánek přesunu

Plánek sdílíme zde

Opouštíme Karakol a vracíme se po severním pobřeží jezera zpět do Biškeku. Máme vytipováno rekreační centrum Cholpon-Ata, kde nás lákají pláže.

Karakol

Karakol, dříve známý jako Prževalsk, leží asi 150 kilometrů od čínské hranice.

Byl založen jako ruská vojenská základna v roce 1869. V roce 1888 zde zemřel ruský cestovatel Nikolaj Prževalskij během příprav na expedici do Tibetu. Město bylo na jeho počest přejmenováno na Prževalsk – a tak se jmenovalo až do roku 1991.

Open Air Museum Petroglyfů (Rock art)

Před koupačkou v Issyk-Kulu jdeme ještě na prohlídku Open Air Musea Petroglyfů (Rock art).

Ve městě Cholpon-Ata, na severním břehu jezera Issyk-Kul, je pod širým nebem galerie petroglyfů, maleb na kamenech, které pocházejí ze starověku. Na ploše 42 hektarů jsou tisíce kamenů s malbami zobrazujícími výjevy z lovu, každodenního života a válek. Tyto artefakty jsou staré nejméně 4.000 let.

V muzejní sbírce jsou skalní malby a rytiny, náhrobky, kromlechy (kruh pravěkých stojících kamenů), hraniční ploty z let 4000-2000 př. Každý kámen má štítek s popisem data a jeho účelu. Nejzajímavější exponáty mají indikační vlajky, které mohou pomoci ušetřit čas při jejich hledání. Existuje několik tras, nejkratší trvá 20-30 minut. Delší trasa vede do horní části muzea, kde si návštěvníci mohou prohlédnout lepší balbaly, nomádské náhrobky a kromlechy. Velikosti balvanů se pohybují od 30 cm do 3 metrů. Archeologové se domnívají, že kromlechy byly používány jako astrologické nástroje. Protože většina balvanů směřuje na jihovýchod a je zde mnoho obrázků slunce.

Issyk-Kul
Issyk-Kul

Po prohlídce muzea přejíždíme na jih – k pláži. Zaparkovali jsme na volné ploše, zaplatili mírný poplatek chlapci, který se tu objevil a tvrdil, že vybírá… a jdeme přes bývalé (možná stále fungující ?) rekreační středisko na pláž.

Issyk-Kul

Issyk-Kul

Na pláži je základní vybavení – několik laviček se stříškou, záchody, obchůdek, … a hlavně písek a jezero.

Issyk-Kul

Issyk-Kul

Nalezené kešky – Issyk-Kul

Další Post

Předchozí Post

© 2022 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén