Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Holubice

Výchozím místem pro dnešní l´off kešek byla vesnice Holubice.

Vyrazili jsme standardně vánočně – jako např. do Nového Strašecí. Zaparkovali jsme o Rotundy a vyrazili na trať.

Plánek

Klikni si pro zvětšení

Holubice

Farmu a koně nelze přehlédnout

Příroda na konec prosince nevypadá …

Kaplička u Holubice

Ani cesta nevypadala tak, jak si konec prosince většinou představujeme …

Kozinec

Místy to vypadá jako na skládce

Stále se ještě brzy stmívá …

… takže ještě nočně-odpolední podívání na rotundu

a frčíme domů.

Tento výlet se vydařil.


Mapa Online

Nalezené kešky

Holubice – historie

Na rozhraní tří okresů – Praha-západ, Mělník a Kladno se nachází obec Holubice.

Starobylá obec Holubice leží v historicky významném kraji: Na jihovýchodě se rozprostírá legendární Turské pole a památný Levý Hradec, na západě starobylé hradiště českých knížat Budeč.

První zmínka o obci se datuje od roku 1204, kdy Přemysl Otakar I. ji daroval kanovníkům, kteří zde mívali hospodářství.

Nejvýznačnější památkou Holubic je románský kostelík Narození Panny Marie, dílo doksanské huti, založen za panování Přemysla OtakaraI., o čemž svědčí i vzácná památka – pečeť biskupa Pelhřima z roku 1124-1125 nalezená roku 1865 s olověnou skříňkou, v níž byly uloženy svaté ostatky, při odstraňování starého oltáře.

V současné době je v obci jedna velká zemědělská farma, několik malých soukromě hospodařících rolníků a jedna zahraniční společnost, která využívá bývalé hospodářstí rodiny Lobkoviců a oboru ovocnářství.

Holubice-Kozinec

Rotunda Holubice

Jádro rotundy je románského typu, válcové, obložené pečlivě opracovanými opukovými kvádry a původně i s opukovým zastřešením u východní zdi doplněné podkovovitou apsidou.
Kostel byl často upravován.

První významná proměna proběhla pravděpodobně již koncem 13. století, kdy byla na jižní straně přistavěna apsida druhá, opět z opracované opuky, která sloužila jako předsíň nebo pohřební kaple. Již zazděný vchod je dodnes patrný.

Na přelomu 13. a 14. století pak byla další předsíň na západní straně, ovšem tentokrát s půdorysem obdélníku. Opukové kvádry tehdy přízemní stavby nebyly již tak dokonale opracované.

Po polovině 17. století proběhla poslední významná přestavba – nad západní předsíní bylo přistavěno patro se zvonicí a na severní straně sakristie. Ve zvonici byly zavěšeny dva zvony (sv. Václav a sv. Mikuláš) od známého pražského zvonaře Mikuláše Löwa. Velký zvon byl vyroben roku 1666 a menší roku 1659.

Zvony naštěstí přečkaly rekvizice během obou světových válek. Dne 24.2.2011 započalo restaurování zvonů a již 9.6.2012 proběhla mše při příležitosti opětovného zavěšení zvonů. Celá restaurátorská akce vyvrcholila 2.12.2012, kdy v rotundě proběhla slavnostní mše, při které se oba opravené zvony poprvé rozezněly. Jejich hlas se bude nést krajem každou neděli v 18 hodin.

Rotunda byla ve středověku zasvěcena pravděpodobně sv. Kateřině, jak vyplývá z nástěnných maleb, které byly odkryty a ve vstupní kobce pod věží.

Fresky přímo v kostele patrně zanikly při jeho opravě roku 1865. Zachovaly se jen zbytky postav světců ve špaletách gotických oken.

Restaurované středověké fresky mají dvě vrstvy: ve spodní vrstvě byly postavy církevních otců (sv. Augustin, Ambrož, Jeroným a Řehoř).

Z původního zasklení apsidy se dochoval pouze malý kousek, který je dnes uložen v Národním muzeu.

Další z původního mobiliáře – varhany – se nachází v nedalekých Kralupech, kam byly převezeny během rekonstrukce kostela v 60. letech. Obec se nyní snaží o jejich návrat do Holubic.

Rotunda Holubice (geo)

Další Post

Předchozí Post

1 Komentář

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén