Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Hamburk

Hamburk. Hlavní cíl našeho červencového výletu.
Vzhledem k intenzitě sledování TV seriálu Policie Hamburk, kterou mu část naší výpravy věnovala žádný div.

Hamburk – a kam jsme tak asi zamířili nejdříve?
Ano, hledat reálie ze seriálu.

Našli jsme je.

Notruf Hafenkante

Tohle je Policejní okrsek, kde se větší část děje odehrává …

  

  

… a ta velká budova vzadu Nemocnice u Labe (jen v seriálu), kde se odehrává zbytek příběhů.

  

Více o seriálu se dozvíte například zde Wikipedie.

  

Plánek

Klikni si pro zvětšení mapy

  

Město

Po reáliích seriálu jsme se vydali na prohlídku – centrum, přístaviště, … čas zbyl i na projížďku lodí po Labi.


  

  

  

  

  

  

  

  

Na překonání Labe není potřeba loď, ani plavecký výcvik – pod řekou vede tunel …

  

… takhle je vidět víc.

    

Čekali jsme něco ve stylu “vybydlený přístav”, ale Hamburk nás překvapil – moderní, čisté město u vody.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

Na ponorku už nezbyl čas.

  

Tak zítra už zase do přírody a pak do Lubecku.


 Mapa online

Nalezené kešky

  • GC181DW Dauerbrenner
  • GCYY9T Chilehaus
  • GC11X3B Kleine Sachen am Michel
  • GC51VAK Leichtmatrosen und Tütensuppen
  • GC17EWD HafenCity III: Elbphilharmonie
  • GCXMD3 St. Pauli Fischmarkt
  • GC31819 Der Deich der Kurfürsten III (druhý den ráno jsme ji přidali)

Něco detailů o městě

Hamburk (německy Hamburg, dolnoněmecky Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]) je druhé největší město Německa, jeho největší přístav a jedna ze tří městských spolkových zemí Německa. Úplný název města je Freie und Hansestadt Hamburg.

Hamburk má 1,74 mil. obyvatel a rozkládá se na rozloze 755,22 km². Současné hranice získal Hamburk 1. dubna 1937 na základě zákona „o Velkém Hamburku a dalších územních úpravách“. Tehdy k němu byly připojeny některé sousední obce a města (například Altona), naopak ztratil svoje exklávy Geesthacht, Großhansdorf a Ritzebüttel s městem Cuxhavenem.

Hanza

Ve středověku patřil do spolku Hanza, sdružujícího významné přístavy a obchodní města v severním Německu, Pobaltí a okolí; dodnes je jedním z devíti německých měst, která se označují za hanzovní. Pro svůj význam v námořní dopravě a obchodě bývá nazýván „Tor zur Welt“, tj. „Brána do světa“. Pro hospodářství města jsou kromě samotného přístavu důležité loděnice a četné jiné průmyslové podniky.

Přístav Hamburk

Hamburg patří mezi přístavní města, která mají velmi rozvinutou jak námořní, tak říční lodní dopravu. Ve městě je druhý největší kontejnerový přístav v Evropě (po Rotterdamu).

městská říční doprava – má 5 linek (označených 61, 62, 68, 72, 75); jízdenky jsou zahrnuty do integrovaného systému městské dopravy

Část přístavu Moldauhafen má Česká republika pronajatou od Německa do roku 2028. Pronájem je důsledkem postavení Československa na straně vítězů první světové války.

Světová válka

Z právního hlediska bylo Československo s Německem ve válečném stavu od 28. října 1918 (vznik Československé republiky) až do jeho kapitulace 11. listopadu 1918.

V této krátké době došlo i k bojům německé armády s československými legiemi na západní frontě ve Francii u Terronu a Vouziers.

Smlouva z Versailles

Německo v rámci mírové smlouvy z Versailles (podepsána dne 28. června 1919) uznalo Československo v jeho historických hranicích. Uznalo tak i příslušnost pohraničních útvarů Německé Čechy, Šumavská župa, Sudetsko a Německá jižní Morava a vnitřních enkláv Jihlava, Brno a Olomouc, které usilovaly o separaci a připojení k Německu nebo Rakousku, k Československu.

Dále odstoupilo Československu dne 10. ledna 1920 ze svého území Hlučínsko a pronajalo část svých přístavů Štětín a Hamburk v roce 1920 Československu na 99 let od okamžiku realizace smlouvy.

V rámci téže smlouvy byly v Německu internacionalizovány vodní toky vedoucí k těmto přístavům. Německo nesmělo zasahovat do provozu plavidel a mohlo zasáhnout pouze v případě ohrožení svých práv.

V rámci Versailleské smlouvy bylo navíc podepsáno, že každých 10 let komise složená ze zástupců Československa, Spojeného království a Německa budou prostory vhodné pro pronájem Československu vytyčovat a že Německo již v den podpisu Versailleské smlouvy dopředu souhlasí se všemi rozhodnutími a závěry této komise.

Prostory Československa

K realizaci Versailleské smlouvy došlo v Hamburku až v roce 1929, kdy město Hamburk pronajalo vhodné prostory Československu.

Při rozdělení Československa dne 31. prosince 1992 připadla celá československá část hamburského přístavu České republice.

Část Hamburku dlouhodobě pronajatá Česku se nachází ve středu města a přístavu.

Je tvořena molem s přilehlým prostorem, administrativními a skladovými budovami.

Nad českou částí Hamburku Česká republika vykonává svrchovanou moc, jako na kterémkoliv svém území.

Historie

Patrně první zprávy o osídlení oblasti pocházejí ze 2. století našeho letopočtu od řeckého geografa Klaudia Ptolemaia, který zde zmiňuje osadu s názvem Treva.

Sídlo později dostalo název podle tvrze Hammaburg, kterou v roce 808 dal postavit či rozšířit císař Karel Veliký na obranu nově založeného křesťanského baptisteria, při němž umístil misijní stanici.

Hamburk však zůstal pohanský a v bojích následujících století byl několikrát okupován a také značně poničen. Roku 830 zde císař Ludvík Zbožný založil biskupství, prvním biskupem byl jmenován britský misionář Ansgar (Oskar¨).

Biskupství zde v roce 845 zničili Vikingové.

Roku 980 lokalitu napadli Polabští Slované z kmene Obodritů, kteří byli odvetou za to vyvražděni, a sídlo prvního arcibiskupství bylo usídleno v Brémách. V roce 1030 město napadl a vypálil polský král Měšek II. Lambert.

Středověk

Roku 1510 byl Hamburk vyhlášen svobodným říšským městem. V roce 1558 byla v Hamburku založena první německá burza cenných papírů a v 17. století město díky vynikajícímu opevnění přežilo bez újmy třicetiletou válku. Roku 1678 bylo na Husím trhu otevřeno první operní divadlo na území Německa pod názvem Opern-Theatrum. Lutherova reformace znamenalo pro celé město změnu konfese. Kulturním vrcholem bylo 17. a 18. století, roku 1767 bylo založeno první Národní divadlo.

Nový věk

Jako součást Svaté říše římské byl Hamburk hlavním městem provincie Elbmündung a během francouzské okupace za císaře Napoleona I. Département des Bouches de l’Elbe. V letech 1813–1814 město obsadilo ruské vojsko pod vedením generála Bennigsena. Svobodné město bylo obnoveno a osamostatnilo se opět jako člen německé konferedace usnesením Vídeňského kongresu roku 1815. Roku 1867 kancléř Otto von Bismarck inicioval Severoněmecký spolek, trvající až do roku 1871.

Skoro současnost

V roce 1842 město zasáhl nejničivější požár v historii a většina hrázděných domů byla nenávratně zničena. Proto je většina dochovaných staveb novějšího data. Hamburk byl poničen také v průběhu druhé světové války, kdy byl již roku 1943 bombardován, zejména přístav byl jasným cílem spojeneckých vojsk. V roce 1949 se stal součástí Spolkové republiky Německo.

Zdroj: Wikipedie

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén