Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotky z geocachingových výletů

Dobříš

Dobříš nikoliv Dobřív, to je to město, kam jsme se dnes vypravili na výlet. Začneme na zámku, nakoukneme do anglického parku a pak vyrazíme ještě trochu do okolní přírody. Vezmeme to okolo dobříšských rybníků a okruh dokončíme okolo nádraží.

Plánek

Dobříš
Plánek sdílíme zde

Dobříš

Kešky nás vedou na zámek. Vzhledem k situaci je zámek i Francouzský park nepřístupný pro veřejnost. Navštívit lze je Anglický park. Pro náš l’off to stačilo.

Dobříš
Dobříš

Anglický park (dle wikipedie)

Anglický park vznikl po roce 1800 na místo původní bažantnice.

Původně sloužil areál jako bažantnice pro zdejší šlechtu, nicméně v době romantismu kdy společnost začala nahrazovat dosud oblíbené upravené a symetrické francouzské zahrady divokou a přirozenou přírodou, se bažantnice zrušila.

Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých jehličnanů a listnáčů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. Rozloha parku je 37,15 ha.

K názvu mostu se váže příběh o ševci, který měl za úkol včas donést spravené střevíce do dobříšského zámku. Avšak cestu mu náhle znesnadnil rozvodněný potok táhnoucí se západní stranou parku, načež se zjevil čert, který mu pomohl překážku překonat poražením stromu, který ševci posloužil jako lávka.

Název mostu však vznikl spíše na základě jeho černé barvy, neboť překlenuje údolí bez potoka. Zmíněný potok byl součástí náhonu vedoucí k mlýnu na východní straně zámku, přičemž jeho (byť dnes už vyschlé) koryto táhnoucí se přes celý park končí u zámecké vodárny.

Dobříš
Dobříš
Dobříš

Dnes plánujeme jen půldenní výlet. Takže se jdeme podívat na okolní rybníky – Bzdinku, Papeže, …

Dobříš
Dobříš
Dobříš
Dobříš

Sluníčko krásně svítí – vypadá to na jaro, ne jako únor.

Dobříš

Z tohoto místa má být krásný výhled na Dobříš (tvrdí keška) – a je. 🙂

Sníh tál před očima, terén se měnil v čvachtačku … ale stálo to za to.

Dobříš
Dobříš

Nalezené kešky

další Post

předchozí Post

Přidáš svůj komentář?

© 2021 Tahle keška? Tenhle výlet!

Základní šablonu připravil Anders Norén