Ledopády Ústí nad Labem. Co to je? A jak jsme na ně přišli? Nu, někdy je dobré číst nejen články na tahle.cz nebo tenhle.cz. Je to překvapivé, ale i jinde se najdou zajímavé tipy – např. na idnes nás v únoru inspiroval článek o ledopádech. To musíme vidět. Tenhle výlet bude stát za to.
Plánek
Ústí nad Labem
Pohled z kopce dolů na Ústí nad Labem není příliš lákavý.
Ale jsme tu kvůli něčemu jinému.
Ledopády
A jsme tu. Zaparkovali jsme u nedalekého hotelu na Větruši a vyrážíme. Cesta je chvílemi „ledopádová“, ale stojí to za to.
Procházka na závěr
Když už jsme tady, trochu jsme si přidali … ať ten výlet stojí opravdu za cestu.
Nalezené kešky
- GC1JVCB Vanovsky vodopad/Vanovsky waterfall
- GCWJPW Vrkoc
- GC3D6HZ Humboldtova vyhlidka
- GC46TEQ Turisticka kes
- GC65YAG Lanova draha
- GC1AKVH Popraviste
- GC1M340 Nejvyssi budova
- GC26VQ2 Ustecke Divadlo
- GC2NYJ7 Pamatne stromy – 3.Brestovce ve Smetanovych sadech
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem je statutární město na severozápadě Čech, centrum Ústeckého kraje. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Má přibližně 93 tisíc obyvatel a je součástí půlmilionové severočeské aglomerace. Ústí nad Labem je univerzitním městem s průmyslovou tradicí a sportovním zázemím, důležitým železničním a silničním uzlem, nemá ale mnoho dochovaných historických památek.
Jméno bylo patrně, vzhledem k poloze na soutoku dvou řek, odvozeno ze staročeského slova ustie (ústí). V německém jazyce se používá nejméně od 15. století název Aussig an der Elbe. Město bylo většinu své existence převážně německojazyčné.
V latinských zápisech je doložen z roku 1386 (v zápisech pražských benediktinů u sv. Jiří) název Vsk super Albium. V nadpisu Městské knihy soudní a pamětní, založené roku 1438 v rámci obnovy města 12 let po dobytí husity a vedené do roku 1514, byl užit název Austia super Albea. Pamětní kniha byla psaná nejprve latinsky, od roku 1440 některé zápisy též německy a roku 1474 se objevuje čeština, která kolem roku 1490 převážila. V nadpise knihy testamentů vedené v letech 1504–1585 se město označuje Ausigh super Albea, zápisy se střídají také ve třech jazycích, zpočátku převažuje čeština.
Zdroj: Wikipedie