Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Ledopády Ústí nad Labem

Ledopády Ústí nad Labem. Co to je? A jak jsme na ně přišli? Nu, někdy je dobré číst nejen články na tahle.cz nebo tenhle.cz. Je to překvapivé, ale i jinde se najdou zajímavé tipy – např. na idnes nás v únoru inspiroval článek o ledopádech. To musíme vidět. Tenhle výlet bude stát za to.

Plánek

Ústí nad Labem
Klikni si pro zvětšení mapy

Ústí nad Labem

Pohled z kopce dolů na Ústí nad Labem není příliš lákavý.

Ale jsme tu kvůli něčemu jinému.

Ústí nad Labem
Ústí nad Labem

Ledopády

A jsme tu. Zaparkovali jsme u nedalekého hotelu na Větruši a vyrážíme. Cesta je chvílemi „ledopádová“, ale stojí to za to.

Ledopády
Ledopády
Ledopády
 

Procházka na závěr

Když už jsme tady, trochu jsme si přidali … ať ten výlet stojí opravdu za cestu.

Ústí nad Labem

Nalezené kešky

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je statutární město na severozápadě Čech, centrum Ústeckého kraje. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Má přibližně 93 tisíc obyvatel a je součástí půlmilionové severočeské aglomerace. Ústí nad Labem je univerzitním městem s průmyslovou tradicí a sportovním zázemím, důležitým železničním a silničním uzlem, nemá ale mnoho dochovaných historických památek.

Jméno bylo patrně, vzhledem k poloze na soutoku dvou řek, odvozeno ze staročeského slova ustie (ústí). V německém jazyce se používá nejméně od 15. století název Aussig an der Elbe. Město bylo většinu své existence převážně německojazyčné.

V latinských zápisech je doložen z roku 1386 (v zápisech pražských benediktinů u sv. Jiří) název Vsk super Albium. V nadpisu Městské knihy soudní a pamětní, založené roku 1438 v rámci obnovy města 12 let po dobytí husity a vedené do roku 1514, byl užit název Austia super Albea. Pamětní kniha byla psaná nejprve latinsky, od roku 1440 některé zápisy též německy a roku 1474 se objevuje čeština, která kolem roku 1490 převážila. V nadpise knihy testamentů vedené v letech 1504–1585 se město označuje Ausigh super Albea, zápisy se střídají také ve třech jazycích, zpočátku převažuje čeština.

Zdroj: Wikipedie

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén